neljapäev, 31. mai 2018

40. päev

31. mai
Hommikusöök:
Kolmeviljapuder ananass, mustikate ja vaarikatega.


Lõunasöök:
hiina kapsas, brokoli, mozzarella juust, tomat, kurk, longus lauk, till, oliiviõli, leib.


Oode:
BalSnack kamapallid, maitsestamata jogurt, banaan, viinamarjad.


Õhtusöök:
keedetud kartul, fooliumis küpsetatud lõhe, valge peakapsas, kurk, paprika, aurutatud miniporgandid ja kollase porgandi rattad, rooskapsad ja hernekaunad.






kolmapäev, 30. mai 2018

39. päev

30. mai

Hommikusöök: Kolmeviljapuder apelsini, nektariini ja kreeka pähklitega.


Lõunasöök:
Sõin teise inimese tehtud toitu - keedetud kartulid, kotletid ja salat: kurk, kapsas, tomat, paprika.

Peale lõunasööki pakuti ka ananassi ja arbuusi.

Õhtusöök:
Leivad kuumsuitsu skumbriaga, peale raputatud roheline sibul, longus lauk ja till.
Valge peakapsas, brokoli, suvikõrvits, peet, porgand, naat, varsseller, murulauk, roheline sibul, till, küüslaugupealsed, oliiviõli.



Panin kaerahelbed ja pestud rosinad kergelt õlisele pannile, kuumutasin paar minutit segades.
Tõstsin kaussi kaerahelbe-rosina kuumutatud segu, tükeldatud pirni, tükeldatud banaani ja maitsestamata türgi jogurti. Püreestasin saumikseriga. Kaunistasin kaerahelbesegu ja aprikoosiga. Kuigi maitse oli normaalne, jättis välimus siiski soovida ja meenutas pigem putru. Kõik need toiduained nähtaval kujul taldrikule serveeritult oleks tunduvalt nauditavam tulemus olnud.


teisipäev, 29. mai 2018

38. päev

29. mai

Täna sõin uutmoodi hommikusööki, jäin väga rahule.
Valasin taldrikusse BalSnack kamapalle, mille koostiseks on kamajahu, sool ja foolhape.
Tõstsin sinna peale paksu maitsestamata jogurtit ja sinna peale tükeldasin pirni, aprikoose ja viinamarju ning panin musti sõstraid.



Lõunasöök: 
Laste soovil tegin hapuoblikasuppi (hapuoblikad, kartulid, maasuitsusink, sibul, serveerimisel keedetud hakitud muna).


Õhtusöök:
Riisivorm:
1 liiter eelmisest päevast jäänud keedetud pruuni riisi
400 g pakk külmutatud lillkapsast
250 g karp šampinjone
1 sibul
5 muna
sool
1 pk (125 g) mozzarellat

Hakkisin šampinjonid, kuumutasin neid pannil kuni vesi oli kadunud, siis lisasin hakitud sibula.
Riisi segasin kuumutatud šampinjonide, külmutatud lillkapsa, soola ja munadega.
Valasin kõik  küpsetuspaberiga kaetud ümmargusse koogivormi, katsin pealt mozzarellaviiludega. Küpsetasin 200kraadise ahju keskmises osas. Kui juust hakkas kollaseks minema, katsin vormi pealt küpsetuspaberiga (fooliumit ei olnud) ja küpsetasin, kuni munad olid hüübinud.

Lisandiks: lehtsalat, roheline sibul, murulauk, till, naat, valge peakapsas, redis, oliiviõli.



Kuna lõunane supp ei andnud päris minu söögikorra mõõtu välja, siis sõin õhtul pärast veel tomativõileiva ja puuvilju.

Lõikasin kaera ja porgandi lisandiga ciabatta kolmeks pikaks viiluks ja tegin ühest või, lehtsalati ja tomatiga võileiva.


 Pirn, banaan, aprikoos, viinamarjad











esmaspäev, 28. mai 2018

37. päev

28. mai
Hommikusöök: kaerahelbepuder mustade sõstarde, mustikate, aprikoosi ja nektariiniga.


Lõunasöök:
Pruun riis, küpsetuskotis küpsetatud kana poolkoivad. Lisaks ohtralt vesiheina, longus lauk, murulauk, roheline sibul, lehtsalat, aurutatud porgand, petersell, till, õli, hapukoor.


Õhtusöök: 
speltaleivad suitsukala (gorbusha) ja kollase paprikaga . Lisaks taldrikul brokoli, kurk, naat, vesihein, karulauk, rooma salat, punane peakapsas, lilla sibul, till, kreeka pähklid, seemnesegu, oliiviõli.


Sõin täna esmakordselt vesiheina ja juba rõõmustasin, et leidsin koha, kust seda saab, kuid õhtul sain teada, et ei tohikski süüa, sest sisaldab saponiini, mis on kahjulik. Vaatasin eile mitmeid artikleid vesiheina kohta ja nendes kirjutati ainult seda kui hea salatitaim see on, kuid täna juhiti mu tähelepanu ühele artiklile, mis kirjutas saponiinist.

pühapäev, 27. mai 2018

36. päev


27. mai
Hommikusöök: kolmeviljapuder mustikate ja vaarikatega.


Lõunasöök toimus kodust väljas piknikuna erinevate puuviljade ja köögiviljade näol, mis ma pikniku toitude valikust endale leidsin.

Õhtusöök kodus:
Läksin poest ostma suitsuturska, kuid kuna seda polnud, siis proovisin esmakordselt suitsutatud gorbushat, mis osutus väga heaks kalaks. Lisaks kalale ja speltaleivale on taldrikul hiina kapsas, rooma salat, spinat, kurk, suvikõrvits, küüslauguküüs.




35. päev

26. mai

Olin kogu päeva ära ja sõltusin sellest, mida mulle süüa pakuti. Hoisdin nii palju kui võimalik ikka oma toitumise reeglitest kinni.
Hommikusöögiks oli puder võiga,
lõunaks sõin küpsetuskotis küpsetatud kartuleid, porgandeid, liha ja toorsalatit. Vahepeal viinamarju, banaani,mandleid.

Õhtusöök kodus:
Omlett, lehtkapsas, spinatilehed, kurk, paprika, tomat, naat, küüslaugupealsed, murulauk, avokaado.


reede, 25. mai 2018

34. päev

25. mai

Hommikusöök: 
Kolmeviljapuder ananassi, aprikoosi, külmutatud mango ja astelpajumarjadega.



Lõunasöök:
Muffinivormides küpsetatud: eilsest järgi jäänud küpsetatud forell, sulatatud külmutatud spinat, muna, sool.
Panin õliga määritud vormide põhja tükeldatud forelli, sinna peale laotasin sulatatud kuivaks pigistatud hakitud spinati ja sinna peale muna. Ühte pessa tuli 1/2 - 2/3 muna, raputasin peale soola ja küpsetasin ahjus kuni muna oli hüübinud.

Kõrvale: 
2 viilu leiba, aurutatud külmutatud herned ja -aedoad; spinatilehed, valge peakapsas, longus lauk, roheline sibul, paprika.



Sõitsin ühele väljasõidule, õhtusöök oli seal, sellest mul pilti pole.


33. päev

24. mai
Hommikusöök:
3-viljapuder, peale pandud vaarikad, mustikad, mustad sõstrad, külmutatud mango, astelpajumarjad, kreeka pähkli- ja mandlitükid.


Lõunasöök:
Leivad eelmise päeva veiselihakotlettide ja lehtsalatiga. Kõrval salatiks hiina kapsas, spinat, brokoli, kurk, mini ploomtomatid, porru.



Vaheepal sõin banaani ja viinamarju.


 Õhtusöök:
Küpsetatud forell, keedetud kartulid. Lehtsalat, peet, naat, till, murulauk, varsseller, spinat, ahjus küpsetatud šampinjonid, oliiviõli.

Õhtueine:
maitsestamata jogurt segatud külmutatud mustikate, viinamarjade, pirni, banaani ja apelsiniga.

kolmapäev, 23. mai 2018

Magustoidud

Lisan siia ühe postituse alla kokku magustoidud, et hiljem oleks pealkirja järgi lihtne neid leida.

Kookosvahukoor (katsetused kookospiimast)

Kasutasin esimest korda kookospiima eesmärgiga teha sellest vahukoort.
(Ühe korra varem kasutasin Santa Maria pakendis olevat kreemisemat kookospiima lõhe-riisipirukas https://toiduinfo.blogspot.com/2018/06/soolased-kupsetised.html ).

Uurisin eelnevalt internetist kookospiima kohta ja leidsin info, kus soovitati Santa Maria lillas purgis kookospiima, mis pidi olema ainus, mida saab korralikult vahustada.
Soovisin kasutada võimalikult naturaalset toodet, sest osad, eriti odavamad kookospiimad sisaldavad ka erinevaid E-aineid.
Kuna mul oli koju varem ostetud ühe teise firma kooskospiim, siis oli hea teha võrdlus.
Panin mõlemad purgid õhtul külmkappi, et hommikul kasutada. Selliselt toimimine pidi tagama, et  muidu ühtlaselt vedelast kookospiimast osa tahkeneb ja seda on võimalik vahustada.
Panin soovituste järgi purgid tagurpidi, põhjad üles. Selle vajalikkust mõistmata tegin seda ja enne avamist keerasin purgid õiget pidi. Valasin purgist pealt ära vedeliku ja tahke osa tõstsin lusikaga välja. See valge mass oli nii paks, et mul tekkis küsimus, kas seda üldse vahustada saab, see oli nagu väga paks kohupiimapasta. Siit tekkis praegu mõte, et äkki saaks seda sidrunimahlaga maitsestatult kasutada kohupiimakoogi tegemiseks kohupiima taimse asendusvariandina, aga see muutub ilmselt sooja käes vedelaks.

Niipea kui ma mikserdama hakkasin, muutus see paks mass vedelaks.

Katsetuste tulemused:

1. Santa Maria kookospiim - koostis: kookospähkli ekstrakt, stabilisaator guarkumm, rasva 17 g.

NB! Hiljem uuesti poodi minnes avastasin, et müügil on kahte erinevat sorti lillas purgis kookospiima. Mina ostsin toote, kus oli  kookospiima nime kõrval valges kastis tekst: perfect for cooking. Teisel tootel oli suurelt peal kiri: original ja koostises oli lisaks ka emulgaator. Eelistasin naturaalsemat.

Sellel tootel oli vedelat osa üsna vähe, tahket seevastu palju. Mul oli 2 Santa Maria purki. Esimesega tegin selle vea, et lasin ka natuke vedelat osa jääda tahke juurde ja seetõttu ei tulnud vahukoor kuigi tugev.


Tulemuseks oli selline vahukoor, mis oli pigem hapukoore taoline. Panin selle enne koogile panekut natukeseks ajaks sügavkülma. see ei muutunud selle vähese ajaga ka sügavkülmas paksemaks, aga sain ikka koogile panna ilma, et maha voolaks. Hiljem tahkenes koogi peal.


















Teise Santa Maria purgiga olin juba targem ja sain tulemuseks päris ehtsa vahukoore välimusega vahustatud kookospiima. Sellise vahukoore saamiseks ei tohiks tõesti tilkagi vedelat osa tahke osa juurde sattuda. Pigem jätke poolvedel mass panemata.
Ühest purgist saadava tahke massi vahustamisel lisasin 2,5-3 spl palmisuhkrut ja 1 tl sidrunimahla, sest vahukoort maitstes tundsin, et see lausa nõuab hapu lisamist, et maitse muutuks erksamaks.















Alles ma kirjutasin sellest, et ei saanud aru, miks purgid peaksid külmkapis tagurpidi olema. Nüüd sain teada, sest mõned päevad hiljem teise kookosvahukoore tegemise plaaniga purgid külmkappi pannes unustasin tagurpidi keerata. Purke avades olin üllatunud, sest tahke osa oli purgi peale tekkinud. Kui muidu oleks saanud enne vedeliku välja valada, sisi nüüd hakkasin lusikaga tahket massi ära tõstma. Lõpuks jäi järgi 1 dl vedelikku nagu vasakpoolses purgis paistab.





















Alloleval pildil näha olevast massist ei tulnud ilus paks vahukoor, sest siin on natuke vedelamat osa ka sisse sattunud purgist tahket tõstes. Seekordne katsetus läks vahustades peale sidrunimahla lisamist kergelt tükiliseks, aga panin ka 2 või 3 lusikatäit sidrunimahla.  Eelmisel korral 1 teelusika sidrunimahlaga ei juhtundu midagi.


Nüüd aga teine kookospiim.
2. Tropical Sun kookospiim - koostis: kookose ekstrakt, vesi, rasva 12 g)

Sellel tootel oli tahket osa vähem ja vedelat üsna palju.



Vahustades jäi see tunduvalt vedelam kui Santa Maria oma, kuigi pildilt pole erinevust väga hästi näha. Lisaks jäi see nn vahukoor teraline ja mitte meeldiv. Maiste ei olnud ka nii hea. See jäi paraku kasutamata.


Vedelikku, mis purgist alguses välja valasin kasutasin koogis vedelikuna, nimetan seda retseptis kookosveeks.
Kookosvahukoor on väga meeldiv, kookosemaitset seal minu arvates ei olnud, väga päris lehmapiimast vahukoore moodi. Väga meeldiv avastus, sellega saab teha hõrke ja uhkeid kooke.


Kaerahelbe-jogurti magustoit puuvilja ja pähklitega.


 kaerahelbed, rosinad, kreeka pählid, mandlid, türgi jogurt, banaanid, viinamarjad.

Panin kaerahelbed ja pestud rosinad vähese oliiviõliga pannile ja kuumutasin segades neid 1-2 minutit. Serveerimisel lisasin neile tükeldatud mandleid ja kreeka pähkleid, sinna peale maitsestamata türgi jogurtit, viilutatud banaani ja tumedaid viinamarju.

Puuviljasalat: nektariin, lapik virsik, aprikoos, murelid, mustikad.



Puuviljasalat: ananass, maasikad, virsik, aprikoos, punased viinamarjad, mandlid, piparmündilehed.


Puuviljasalat:
ananass, pirn, õun, viinamarjad (2 sorti), apelsin, banaan.

Puuviljasalat: ananass, nektariin, lapik virsik, aprikoosid, murelid, mustikad, maasikad.


Puuviljasalat: apelsin, arbuus, banaan, tume viinamari, nektariin.

Puuviljasalat:
banaan, lapik virsik, punased viinamarjad, murelid.


Puuviljasalat: pirn, banaan, aprikoos, viinamarjad.

Puuviljasalat:
maasikad, murelid, aprikoosid


Puuviljasalat: banaan, nektariin, maasikad, murelid, viinamarjad, meliss


Puuviljasalat:
maasikad, lapik virsik, pirn, aprikoos, murel.


Puuvilja-pähkli magustoit

 Pirn, apelsin, viinamarjad, banaan, maitsestamata kreeka jogurt, seemnesegu, kreeka jogurt.

Kaerahelbe-jogurti-puuvilja magustoit


 Panin kaerahelbed ja pestud rosinad vähese oliiviõliga pannile ja kuumutasin segades neid 1-2 minutit.
Selle magustoidu tegemiseks panin eelpool kirjeldatud kaerahelbed kaussi, sinna peale türgi maitsestamata jogurtit (väga paks, nagu kohupiim), aprikoosi, punase ploomi, banaani ja viinamarjad.

Puuviljaports:
õun, pirn, banaan, aprikoos, viinamari, maasikas. Kausi põhjas kaerahelbed rosinatega ja peal ka natuke.

Puuviljavalik

pirn, banaan, aprikoos, viinamarjad



virsik, aprikoos, maasikad, murelid

Ananassi-mustasõstra smuuti

ananass, mustsõstar, spinat, banaan, vesi - sobis kogu perele.


Datli-mandlikommid 








See retsept on minu raamatust "Koogid ja magustoidud ilma valge suhkruta".

200 g mandleid
150 g kuivatatud datleid.
Mandleid leotada vees kui võimalik, siis mitu tundi. Meie hoidsime vast ainult tund aega.
Datlid pesta, kontrollida,et kive pole sees.
Mandlid ja datlid purustada koos köögikombainis, kuni muutuvad peeneks ühtlaseks koospüsivaks massiks. Vormida pallid, säilitada külmkapis.

Kamapallid jogurti ja puuviljade-marjadega


Valasin taldrikusse BalSnack kamapalle, mille koostiseks on kamajahu, sool ja foolhape.
Tõstsin sinna peale paksu maitsestamata jogurtit ja sinna peale tükeldasin pirni, aprikoose ja viinamarju ning panin musti sõstraid.

Kamapallid marjadega
Bal Snack kamapallid, kergelt praetud kaerahelbed, maasikad, mustikad, kiivi,
mõned punased viinamarjad.


Jogurtiga segatud marjad-puuviljad.



maitsestamata jogurt segatud külmutatud mustikate, viinamarjade, pirni, banaani ja apelsiniga.



Maasikad banaanivahukreemiga.

Selleks lõikasin küpsed banaanid juppideks, panin kilekotiga sügavkülma kuni olid poolenisti külmunud. Siis purustasin köögikombainis neid seni kuni tekkis vahuline kreem.